Zámek Čechy pod Kosířem

   Čechy pod Kosířem se nacházejí 8km od Slatinic odkud nás dovede žlutá turistická značka přes Velký Kosíř. Na kole lze použít cyklotrasu 5028 nebo lázeňskou cyklotrasu 4/3.Hláska

   Obec Čechy pod Kosířem má zvláštní jméno na to, že leží téměř uprostřed Moravy. Může se pochlubit empírovým zámkem či pěkným parkem. Zámek pochází z let 1839 - 1843, kdy jej dal přestavět hrabě Ervin. Původně stávala v jižním křídle renesanční tvrz z 2.poloviny 16.století. Období největšího rozkvětu je spojeno se šlechtickým (původně portugalským) rodem SILVA - TAROUCCŮ, kteří zakoupili panství v roce 1696 a vlastnili jej až do roku 1945. V době přestavby zámku byl založen i park o rozloze 21ha s mnoha vzácnými dřevinami (severoamerické borovice hedvábné /v domovině dorůstají až 40metrů výšky/, jedlovec kanadský, buk s růžovým okrajem či borovice osinatá /patří k nejstarším dřevinám na světě/).

Zahradní altánek

 

 

 

    V parku jsou dva rybníky, zahradní altánek se sochou
J. Mánesa při práci, neogotický skleník a pseuogotická hláska stojící na nejvyšším návrší proti hlavnímu vstupu do zámku. Osmiboká cihlová hláska je 15 metrů vysoká a rozhlížel se sní i Josef Mánes, který zde často pobýval. Poprvé zde byl v roce 1849, celkem navštívil Čechy pod Kosířem 16krát.Velice rád putoval krajem a měl mezi lidmi přezdívku "PEPI". Vytvořil zde řadu významných děl. Malířův pobyt na zámku připomíná pamětní síň. V části zámku je umístěna zvláštní škola.

    V obci je barokní kostel z let 1781 - 1794. Ke zhlédnutí je možno doporučit hasičské muzeum.

   Stránky o obci najdete také na  http://www.cechypk.cz