Foto v roce 2002

 

POZICE

N 49°34.106'
E 17°05.065'
   Chráněná přírodní památka roste na katastrální hranici mezi Slatinicemi a Drahanovicemi za bývalou myslivnou u lesa. Je to známá hrušeň obecná, která bývá za dobré viditelnosti vidět až z roviny Hané, zejména v květnu, když je osypaná bílými květy, kdy vystupuje na pozadí tmavých lesů. Tato hrušeň je pravděpodobně jedinou volně rostoucí hrušní obecnou, která je chráněna jako přírodní výtvor v Olomouckém kraji. Má výšku přes 11 metrů, obvod kmene 3 metry a stáří hodně přes sto let.

 

Hrušeň obecná se vyskytuje jako přirozená součást vegetace výslunných strání, světlých listnatých lesů a lesů lužních. U nás roste od nížin až do pahorkatin i do vyšších poloh. Většinou roste jako keř nebo strom, který je celkově rozšířen v západní Asii, střední, jižní a východní Evropě. Plody hrušně obecné jsou oblíbenou potravou zvířat.

 

Hrušeň v zimě 
Foto v roce 2006 - zima

 

   KDE JI NAJDEME:   Ze Slatinic po silnici na Drahanovice, na kopci u kříže odbočíme vlevo na polní cestu. Po ní pokračujeme asi po 500metrech ji již uvidíme.  Od lázní je k hrušce 1,7 km. Vpravo od ní se nachází bývalá hájovna "Luthos". Kolem ní prochází i lázeňská cyklotrasa 3/3.

 

Hrušeň v květu 
Foto v roce 2005 - jaro

Hrušeň při západu slunce 
Foto v roce 2010 - podzim